Zaštićen spomenik kulture od velikog značaja, u Centralnom registru Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture pod brojem AN 37.
Ostaci antičkog utvrđenja Timacum Minus nalaze se u današnjem selu Ravna, severoistočno od sela, na levoj obali Belog Timaka, na trasi rimskog puta od Niša ka Racijariji u Bugarskoj (Naissus-Ratiarija). Udaljeno je približno 9 km severno od Knjaževca, na putu ka Zaječaru.
Arheološka istraživanja u selu Ravna su još krajem 19.i početkom 20-og veka započeli Antun fon Premerštajn iz Austrijskog arheološkog instituta i Nikola Vulić, prof. Beogradskog univerziteta. Sistematska istraživanja u organizaciji Arheološkog instituta iz Beograda i Zavičajnog muzeja Knjaževac su krenula 1975.godine. Otkriveni su bedemi tvrđave i delovi civilnog naselja sa termama i nekropolom.
U pisanim izvorima, utvrđenje Timacum Minus se pominje još 78.godine, kao sedište jedinice rimske vojske kohorte I Tharacum -Siria, posle prebacivanja jedinice u Meziju. Značajnija obnova je usledila u III-IV veku kad su utvrđenju dozidane kule i kad su za zidanje upotrebljani stariji nadgrobni spomenici. Poslednja obnova je usledila u VI veku, u doba Justinijana. Utvrđenje je predstavljalo značajnu kariku u okviru unutrašnjeg limesa ojačanog zarad zaštite od upada varvara.
U centralnom delu utvrđenja je otkrivena pravougaona građevina koja je južnom fasadom uz severnu stranu glavne ulice koja spaja istok i zapad (decumanus). Zidano je kombinacijom redova opeke i kamena vezanih malterom od negašenog kreča - tehnikom opus mixtum. Građevina pravca zapad-istok je imala sprat koji su nosili pilastri koji su ojačavali zidove prizemlja. Iako je prvobitno smatrano da je u pitanju žitnica, moguće je da je zgrada zapravo bila principia, sedište administrativno-vojne uprave kastruma Timacum Minus u IV veku.
U severoistočnom uglu utvrđenja je otkrivena građevina kružne osnove sa bazenom u sredini, prečnika 6m. Zidano je kamenom vezanim krečnim malterom, sa podom od vodonepropustivog maltera. Analize uzoraka materijala iz objekta ukazuju da je ovde rađena flotacija rude i odvajanje srebra i zlata.
Južna kapija utvrđenja je sačuvana u velikoj meri, odlikuje je posebna tehnika gradnje. Delom je zidana od velikih kamenih blokova peščara, u tehnici suhozida (bez vezivnog materijala) što ukazuje na rad lokalnih majstora. Kapiju su štitile kule pravougaone osnove.
Terme su otkrivene izvan zidina utvrđenja, severoistočno, uz obalu Belog Timoka. Sa istočne strane građevine je svlačionica - apodyterium, u nastavku je tepidarium, prostorija s mlakom vodom. Na drugoj strani su dve prostorije sa veoma toplom vodom – caldaria, povezane s ložištem – praefurnium. Na južnoj strani je bazen s hladnom vodom – frigidarium. Terme su zidane lomljenim kamenom i oblutcima a korišćene su dok je utvrđenje bilo u funkciji.
Jugozapadno od utvrđenja je otkrivena građevina s podnim grejanjem koja je tek delimično istražena. I ona je zidana lomljenim kamenom i oblutcima vezanim malterom, uz upotrebu opeke gde je bilo neophodno. Namena građevine je još uvek neutvrđena, još jedne terme ili luksuzna palata?
Zapadno od utvrđenja, na lokalitetu Slog, otkriven je i istražen deo kasnoantičke nekropole. Pokojnici su krajem III i početkom IV veka sahranjivani i kremacijom (spaljivanjem) i inhumacijom (pokopavanjem pokojnika).
U sloju iznad antičke, otkriveni su ostaci slovenske nekropole IX–X veka, sudeći pa načinu sahranjivanja i grobnim prilozima.
Istraživanja nekropola su pored hronologije, ukazala i na verovanja naroda kao i na promene u socijalnom i ekonomskom statusu zajednice.
Julka Kuzmanović Cvetkovićarheološkinja