Група за

Мултимедијалне технологије



Како смо радили 2021. године искуства са пројекта

Подршка Министарства културе и информисања

Пројекат "Платформа за 3Д дигитализацију непокретних културних добара Србије" смо започели 2018. године уз помоћ Министарство културе и информисања, сектора за развој дигиталне истраживачке инфраструктуре у области културе и уметности. Пројекат је настављен у 2019, 2020. и 2021. години.

Ministarstvo Kulture

Изазови и решења

Пандемија Ковида 19 обележила је и ову годину, међутим то нас није спречило да дигитализујемо чак 11 објеката од историјске важности.
Врхунац овогодишњег пројекта је Манастир Манасија у виртуелној реалности. Сама сцена је затворена зидинама и кориснику омогућава више дубинских планова, што је врло битно код стереоскопијског погледа корисника и самог осећаја да се стварно налази на локацији.
Да би верно дигитализовали објекат, морали смо да урадимо неколико хиљада фотографија из различитих углова, и ако узмемо у обзир да је свака фотографија величине од 20 мегапиксела долазимо до закључка да нам је потребна јака процесорска снага за обраду те количине података.
Да бисмо обавили те прорачуне много нам је помогла донација Нафтне Индустрије Србије супер рачунарима који се налазе на Електронском факултету у Нишу.

Пројектни тим и волонтери

Пројектни тим је остао исти, те су као и прошле године радили: аутор пројекта др Никола Стојановић, кустоскиња, археолошкиња Јулка Кузмановић Цветковић, др Стевица Цветковић, дрон оператор Милан Тодоровић, редитељ Бобан Рајковић и композитор Боривоје Младеновић Ћаба. А помагали су нам волонтери: Владимир Јакшић, Андријана Стојановић, Ивана Рајковић.


Како смо радили 2020. године искуства са пројекта

Подршка Министарства културе и информисања

Пројекат "Платформа за 3Д дигитализацију непокретних културних добара Србије" смо започели 2018. године уз помоћ Министарство културе и информисања, сектора за развој дигиталне истраживачке инфраструктуре у области културе и уметности. Пројекат је настављен у 2019. и 2020. години.

Ministarstvo Kulture

Изазови и решења

Након две године успешног рада на пројекту, имали смо довољно искуства и знања да наставимо где смо стали, али и амбиције да у наш пројекат уведемо неке новине. Првобитни план био је да допунимо мапу новим објектима и подацима о њима (што је и урађено), али и да направимо 3Д реплике најзанимљивијих објеката како бисмо их приближили нашим суграђанима са оштећеним видом. Инклузивност и приступачност су нам одувек били важне вредности којима смо се руководили у реализацији, а 3Д реплике и њихова планирана путујућа изложба требало је да укључе још једну важну циљну групу људи у наш пројекат.
Међутим, пандемија вируса Цовид 19 која је обележила 2020. годину у апсолутно сваком сегмену живота и рада, није заобишла ни нас. Пандемија и забрана окупљања спречили су да организујемо планирану изложбу за слепе и слабовиде, али остаје идеја да се то реализује када епидемиолошка ситуација буде дозвољавала.
Оно на шта пандемија није могла да утиче јесте наш процес рада – снимање дроновима и каснија обрада снимака, као и рад на нашој Wеб платформи. Сајт је обогаћен новим објектима и информацијама о њима. А препоруке надлежних да се више времена проводи код куће позитивно су утицале на посећеност нашег сајта. У 2020. години сајт је забележио пораст посета од скоро 500%. О пројекту "Платформа за 3Д дигитализацију непокретних културних добара Србије" извештавала је и Радио-телевизија Србије (прилог) и позитивно је коментарисан на друштвеним мрежама.
Нажалост, осим пандемије, наш мали тим је у овој години имао још једну велику несрећу, да нас прерано напусти један од кључних чланова тима, проф. др Горан Јовановић, који је изненада преминуо у 57. години живота.

Ин мемориам

Проф. др Горан Јовановић рођен је 1963. године у Лесковцу, где је и живео. На Електронском факултету у Нишу провео је читаву своју професионалну каријеру, прелазећи цео пут од асистента-приправника до редовног професора, у које звање је био изабран 2017. године. Предавао је на Катедри за електронику, смер Мултимедијалне технологије, и учествовао на бројним националним и међународним пројектима. Био је део најужег тима за реализацију пројекта "Платформа за 3Д дигитализацију непокретних културних добара Србије".
Његовом смрћу студенти, наставници и радници Електронског факултета у Нишу изглубили су стручног и поузданог сарадника и предавача, а ми, његови најближи сарадници, и много више од тога - доброг пријатеља.

Prof. Goran Jovanovic


Група за Мултимедијалне технологије Електронског факултета у Нишу

Одласком професора Јовановића тиму се придружује нови члан др Стевица Цветковић са катедре за Електронику.
Остатак тима је остао исти, те су као и прошле године са нама радили кустоскиња, археолошкиња Јулка Кузмановић Цветковић, редитељ Бобан Рајковић и аутор пројекта др Никола Стојановић. А помагали су волонтери: композитор Боривоје Младеновић Ћаба, Андријана Стојановић, Ивана Рајковић и Миле Мршић.

Како смо радили 2019. године искуства са пројекта

Подршка Министарства културе и информисања

Пројекат "Платформа за 3Д дигитализацију непокретних културних добара Србије" смо започели 2018. године уз помоћ Ministarstva kulture i informisanja, сектора за развој дигиталне истраживачке инфраструктуре у области културе и уметности. Пројекат је настављен у 2019. години.

Ministarstvo Kulture

Шта је ново урађено

У овој, другој фази пројекта урађено је 10 нових објеката, коришћењем сличног приступа заснованог на снимању великог броја фотографија из ваздуха и са земље. Употребљена је опрема набављена у првој фази пројекта, а у овој фази су набављени неки нови софтвери. Сам портал изгледа слично, али су додате интерактивне мапе и сферне фотографије објеката. Софтвер је доста унапређен, пре свега да би се убрзало и аутоматизовало додавање нових објеката у базу портала.

3d stampa


Ко нам је помогао

Пројектни тим је остао исти, те су као и прошле године са нама радили кустоскиња пројекта, археолошкиња Јулка Кузмановић Цветковић и редитељ Бобан Рајковић. А помагали су исти волонтери: Милан Тодоровић, Александра Продановић, Андријана Стојановић и Ивана Рајковић.

Провели смо доста времена путујући, да би смо дошли до углавном мање познатих културних споменика и снимили их. Свако путовање је било нову искуство и велико задовољство. А нешто што се никада не мења је гостопримство људи које смо сретали, па најмање што можемо је да их овде поменемо и да им се још једном захвалимо:

управнику хотела Јелак из Луковске бање, Горану Стевановићу и особљу хотела, који су нам омогућили приступ експонатима са локација у селу Штава и били сјајни домаћини,

Срђану Митићу и члановима удружења Наше Поречје без чије помоћи не бисмо успели да снимимо и обрадимо средњовековни Скобаљић град. Срђану није било тешко да дође из Београда и буде нам водич на овом снимању.

oprema


Оно што заиста нисмо очекивали је била подршка коју смо добили из Лондона, од Милана Новаковића и групе наших људи који тамо успешно раде у ИТ индустрији. Они су видели портал Србија3Д и понудили своју помоћ за даљи развој пројекта.

DJI


DJI

Није екипа из Лондона једина којој се допао наш пројекат. На првом регионалном скупу DJI Experience (www.facebook.com/pg/kopterprodoo/) где је представљен наш пројекат, ступили смо у контакт са Carrie Song, представницом фирме DJI (www.dji.com), водећег произвођача беспилотних летелица у свету. Њој су се допали резултати прошлогодишње фазе пројекта, па нам је понудила бесплатну лиценцу за њихов нови софтвер DJI Terra (www.dji.com/dji-terra). Софтвер се показао одлично, тако да смо неке од ново додатих локација урадили у њему.

terra

Мапе

Мапе су важан део портала, тако да смо у овој фази желели да унапредимо тај део пројекта. У старту смо урадили класичан приступ и наше локације спојили са Google мапама. Иако смо имали готово решење, од њега смо на крају одустали због намере Googla да своје мапе максимално комерцијализује.

Зато смо се одлучили за бесплатне Open Street мапе (www.openstreetmap.org) и API библиотеке које је развила млада али веома брзо растућа компанија MapBox (www.mapbox.com). У контакту смо са њиховим представницима из Хелсинкија. Тренутно чекамо да буде спремна њихова 3Д верзија мапа, па да је применимо на нашем порталу.

mape


Кога смо подржали

Да не бисмо оставили утисак да смо само добијали подршку и помоћ, а да нисмо и сами подржавали друге, можемо рећи и следеће:

Неке од 3Д модела српског културног блага које смо израдили смо уступили компанији MapBox. Модели нису дати у комерцијалне сврхе, већ да би модели српског културног блага били искоришћени за израду демо апликације. Тако ће промоцију њиховог новог производа, 3Д мапа, истовремено бити и промоција наше културе.

Подржали смо и наше пријатеље из удружења Наше Поречје из Вучја (naseporecje.rs) и снимили филм за потребе донаторске вечере које је удружење организовало 31. октобра 2019. године у Београду. На вечери су прикупљена средстава за донацију основној школи у Вучју.


Скобаљић град, још нешто

Од свих локација које смо обрадили, најлошија ситуација је управо у Вучју, где је најзначајнији средњовековни споменик културе у Јабланичком округу, Скобаљић град, потпуно запуштен и зарастао у коров. До њега чак нема ни обичне стазе, већ се хода кроз шуму и практично је без путоказа.

Skobaljic


Ово је било узнемиравајуће искуство после кога се нисмо осетили пријатно без обзира на дивну природу: кањон Вучјанке и планину Кукавицу. Пуно смо о томе разговарали и пре свега захваљујући великом ентузијазму и ангажовању људи из удружења Наше Поречје, покренута је државна акција за ревитализацију овог споменика културе коју треба да реализују Народни Музеј из Лесковца, Народни Музеј из Београда и Завод за заштиту споменика из Ниша.

Наш допринос целој акцији се између осталог састојао од уступања модела Скобаљић града и снимака из ваздуха, који треба да помогну да се постојеће стање сагледа и уради план реконструкције.

mapa


Корекције мапа

Такође, приметили смо да постоје пропусти на најпопуларнијој апликацији са мапама, Google maps. Тако до скора уопште није била означена Тодорова кула код Сталаћа, што је било веома необично због величине објекта и близине града. После упозорења које смо објавили, врло брзо је овај пропуст исправљен. Међутим, ситуација са Скобаљић градом је и даље проблематична, јер је локација града на мапи веома погрешна. Послали смо исправку, али до корекције за сада није дошло.


Група за Мултимедијалне технологије

др Никола Стојановић, стручни сарадник

др Горан Јовановић, редовни професор

Како смо радили 2018. године искуства са пројекта

На почетку

Пројекат је на почетку за нас био само техничко питање. Размишљали смо углавном о томе са којом опремом и са којим софтвером треба да радимо и како да дођемо до технички задовољавајућих решења. Међутим, како је време одмицало, рад на пројекту постао је за нас много више, јер смо имали прилику да проширимо своја знања на неке неочекиване начине, упознамо нове људе и проширимо мрежу својих сарадника.

kod java


Упознавање

Наравно, знали смо да у окружењу постоје културна и историјска блага која требамо да представимо. Међутим, показало се да смо заправо знали јако мало о њиховој бројности, значају и тренутном стању у коме се налазе. А лепота места које смо први пут посетили нас је разоружала.

selo Ivan Kula

Ништа мање нису били занимљиви ни сусрети са људима из забачених села који су нас дочекивали на свој непосредан начин. Служили су нас кафом и ракијом, даривали јабуке из своје баште, показивали породичне успомене (као што је дедина Албанска споменица или фотографија из времена Великог рата), причали о својој свакодневници. Сви ови гестови добродошлице показали су не само гостољубивост мештана, већ и њихову спремност да и сами науче нешто ново о свом окружењу.

na putu

Проблеми

Највећи проблем у вези са чувањем непокретног културног блага, а поготову оног које се налази на неприступачним локацијама, није недостатак средстава, већ незнање. Понекад мештани однесу материјал са објеката старих и по десет векова, без осећаја за њихову вредност, да би нешто саградили за себе. Са друге стране, опасност долази од инфраструктурних пројеката које воде нестручни људи. То нас је додатно уверило да о историјском и културном благу Србије и његовој вредности треба говорити што чешће и више, како би се најшира јавност упознала са његовим значајем и како се овакве ситуације не би понављале.

sfere


Људи и реакције

Да је потреба да се представи непокретно културно благо Србије значајна уверили смо се и кроз реакције људи који су о овоме што радимо сазнали преко друштвених мрежа. Иако се никада раније нисмо срели, неки од њих су били вољни да нам се придруже искључиво из уверења да је рад на промоцији културног наслеђа Србије важан и потребан.

jabuka


Зато желимо да се захвалимо:

Милану Тодоровићу - Tosh Group Inc. на помоћи приликом снимања локација беспилотном летелицом,

Александри Продановић на помоћи око лектуре теста, дизајна страница, корисних контаката,

Андријани Стојановић на лектури и преводу текста на енглески језик,

Ивани и Бобану Рајковић на снимљеној аудио нарацији за веб апликације,

Житељима села Иван Кула на гостољубивост и помоћи када смо упали у проблеме на путу,

Намеснику епархије пиротске Душку Видачићу и Слободану Јовановићу на помоћи око добијања благослова за снимање цркве.


Група за Мултимедијалне технологије

др Никола Стојановић, стручни сарадник

др Горан Јовановић, редовни професор